125
1550682

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
357 - 447 EUR
378 - 472 USD
Klubbat pris
3 500 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

kandelabrar, ett par, modell "1046", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.

Tenn, bottenplatta i mässing, två ljushållare, stämplade med änglamärket samt årsstämpel C8. Höjd 14,5 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven 1929.