136
1550680

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
715 - 894 EUR
755 - 944 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

bordslampa, modell "698", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.

Tenn, kannelerad stam, svart textilskärm, stämplad med änglamärket samt årsstämpel B8. Höjd inklusive skärm 30 cm.

Smärre slitage, nydragen el och senare skärm.

Modellen formgiven 1928.