Tesamovar, nysilver, empirestil, omkring 1900

Bukig med dekor av bårder och voluter, lock med krönande knopp, uppsvängda hänklar med svarvade trähandtag, pip märkt "PATENT", höga ben med tassar på fyrpassformad fotplatta med avslutande klotfötter. Invändigt värmare i gjutjärn. Höjd 46 cm.

Smärre bucklor och bruksslitage. Trä med sprickor. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 500 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02