Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

"Flora Danica" crèmekoppar, 8 st, samt skålar, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, Danmark, 1960-70-tal.

Målad polykrom och förgylld dekor efter litterärt verk över den danska floran.
8 crèmekoppar med lock och fat, modellnummer 3514 och 3515 och en nionde crèmekopp utan fat och lock.
Skål med grenformad hänkel, 3540, längd 22,5 cm
Liten skål, 3590, diameter 14,5 cm.

Helhetsintrycket är mycket gott. Litet nagg i dekordel.

Formgivare

Klubbat pris
4 200
46 998
4 438
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
Budhistorik (29 bud)
28 maj 17:13
4 200 EUR
9
28 maj 17:12
4 000 EUR
28 maj 17:12
4 000 EUR
9
28 maj 16:46
3 700 EUR
28 maj 16:46
3 600 EUR
28 maj 16:46
3 500 EUR
9
28 maj 16:46
3 400 EUR
28 maj 16:44
3 100 EUR
8
25 maj 4:30
3 000 EUR
25 maj 4:30
2 600 EUR
8
25 maj 4:30
2 500 EUR
22 maj 14:11
2 305 EUR
21 maj 16:14
2 205 EUR
21 maj 8:49
2 100 EUR
8
21 maj 8:49
2 000 EUR
21 maj 8:48
1 850 EUR
8
21 maj 8:48
1 800 EUR
20 maj 0:44
1 650 EUR
20 maj 0:44
1 600 EUR
19 maj 17:05
1 450 EUR
19 maj 17:05
1 400 EUR
19 maj 14:11
1 150 EUR
19 maj 14:11
1 100 EUR
19 maj 3:02
1 050 EUR
19 maj 3:01
1 000 EUR
19 maj 3:01
1 000 EUR
18 maj 8:54
800 EUR
17 maj 20:10
520 EUR
17 maj 19:21
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492