Väggpendyl, signerad Olof Ljungdahl (verksam i Stockholm 1775-1780). Gustaviansk.

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Kannelerade pelare, dekor av kottar, knoppar och girlanger, blad- och pärlstav, krön med rosor. Urtavla med arabiska siffror. Nyckel finns. Höjd 94 cm, bredd 51 cm.

Reparationer, sprucket glas, dekorationsbortfall, torrsprickor, färgbortfall och skador.

Klubbat pris
380
4 252
402
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (6 bud)
29 maj 17:48
380 EUR
29 maj 17:48
380 EUR
29 maj 17:48
360 EUR
29 maj 17:48
340 EUR
29 maj 17:38
320 EUR
28 maj 17:36
300 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård