Cassone, möjligtvis Italien, troligtvis 1700-tal.

Lövträ med skuren dekor. Läddicka under lock. Längd 168, djup 54, höjd 72 cm.

Renoverad. Kompletterad. Slitage. Torrsprickor. Låset delvis defekt, lös del medföljer. Maskstungen. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK