776
68923

POVL CHRISTIANSEN, väggschatull, snickarmästare I Christiansen, Danmark 1950-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
175 - 263 EUR
182 - 273 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Teak och bok. Rektangulär med fällbar front, inredning av en utfällbar spegel samt tre lösa lådor. Lösa upphängningsbyglarna märkta I Christiansen med adress. Längd 60 cm, djup 26 cm, höjd 24 cm.

Obetydligt slitage. (3)

Modellen formgiven ca 1950.