768
119257

CARL HÖRVIK, bord, NKs verkstäder i Nyköping, ca 1928.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Svartlackerat, den runda skivan med inlagd dekorrand i rotfanér, svängda ben. Märkt med metallbricka STATSVERKET NR 56. Diameter 135 cm, höjd 73 cm.

Smärre skador, slitage.

Proveniens

Länsresidenset, Umeå, stolen ritades av Hörvik till matsalen.

Modellen ritad år 1928 av Carl Hörvik till residenset i Umeå, vilket stod klart år 1932.
Den första i en rad beställningar till inredningen gjordes av Carl Hörvik den 28 oktober 1928 via Kungliga Byggnadsstyrelsen, ställd till Nordiska Kompaniets Verkstäder i Nyköping. Det finns en rad ritningar och skisser med flera alternativa lösningar för detta inredningsuppdrag på residenset, vilket avslutades år 1932.
Stolar som ritades till samma matsal på residenset av Carl Hörvik såldes på Bukowskis höstauktion 2009, auktion 553, katalognummer 714 och 715.