798
117075

CARL MALMSTEN, sideboard, "Haga", Nordiska Kompaniet ca 1928.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
263 - 351 EUR
273 - 365 USD
Klubbat pris
1 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Bonad björk inläggningarna med stiliserade växtornament, tre dörrar, bakom mittdörren två lådor. Brännmärkt CM, NKs metallbricka NK R 29134-4728. Längd 151, bredd 51, höjd 88 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage

Tilläggslista

Längd 151, bredd 51, höjd 88 cm; Length 151, width 51, height 88 cm.