948
92607

FINN JUHL, stol, Bovirke, Danmark 1950-60-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Teak och ek. Märkt med blyerts 2963-62.

Renoverad, slitage.

Esbiörn Hiort, Arkitekten Finn Juhl, Arkitektens Förlag 1990. Sidan 50.

Modellen formgiven år 1953.