822
194015

STIG LINDBERG Vaser, 2 st, Gustavsberg 1940-50-tal.

Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
266 - 311 EUR
281 - 327 USD
Klubbat pris
5 200 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fajans, målad geometrisk dekor i gröna nyanser. Signerade med studiohanden i blått, SWEDEN 192 u.84 resp 159 4/27 samt målarsrsignaturer. Höjd 22 och 20,5 cm.

Invändig krackelyr. (2)

Proveniens

Sven Jonsons samling