890
229377

BRODERI. "Tårarnas välsignelse". 119 x 73,5 cm. Komponerat och broderat av Louise Adelborg.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
1 600 SEK

Från 1915. Baksidan med påklistrade etiketter.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar.

Proveniens

Enligt etiketterna gåva till Huldine Fock 1920, sedan Henrik av Robson 1935 och Thomas Kantzow 1964.

von Rosen Nestler, Monica och Louise Adelborg: "Det vita korset", Novazzano och Milano 1997, text sid 20, färgplansch sid 21.