1003
235234

BROSCH, rosa turmalin med antik- och rosenslipade diamanter. Ryssland ca 1850.

Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
6 660 - 7 100 EUR
7 020 - 7 480 USD
Klubbat pris

Silver/guld. Senare baksida samt tennlödning, litet nagg på sten. Originaletui.

Proveniens

Enl. familjetradition var broschen en gåva av Tsar Nikolaj I till danska operasångerskan Sophie Östergaard (Prima donna vid den kejserliga italienska operan i Moskva).