Kan inte nå servern
214
227980

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 200 - 71 000 EUR
55 600 - 74 100 USD
Klubbat pris
600 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

"Ung kvinna i grått"

Utförd i Paris ca 1878. Duk på pannå 63 x 52 cm.

Proveniens

Ursprungligen i intendent Torsten Waenerbergs samlingar (i gåva direkt av konstnären).
Därefter i konsul Victor Hovings samlingar.
Sedemera i professor Werner Söderhjelms samlingar.
Professorskan Sigrid Söderhjelms samlingar, Helsingfors (omkring 1942).
Beijers Höstauktion 1986, kat nr 265.
Privat samling (förvärvad å auktionen ovan).

Utställningar

Ateneum, Helsingfors, "Realismi / Realismen", 1962, kat nr 44.

Litteratur

Ord & Bild, 1935, sid 261.
Bertel Hintze, "Albert Edelfelt, Del I, 1854-1888", 1942, omnämnd sid 107 samt avbildad helsida sid 105 (under titeln "Ung dam i grått").
Bertel Hintze, "Albert Edelfelt, Del III, Oljemålningar, pasteller, akvareller, grafiska arbeten m.m. Beskrivande förteckning", 1942, upptagen som nr 106, sid 29 (under titeln "Ung dam i grått").

Övrig information

A tergo står det:
Detta damporträtt är måladt af A. Edelfelt intygar/Thorsten Waenerberg, museiintendent.
(Signeringen finnes emellan den gamla och nya duken).
Målad i Paris omkring 1880.
Denna tavla anser jag i överensstämmelse med f.d. museiintendenten Th. Waenerbergs intyg vara målad av Albert Edelfelt. /Berta Edelfelt.

Formgivare

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.
Albert Edelfelt finns representerad framförallt på Ateneum i Helsingfors men även på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Köpenhamn, Luxemburg och Paris.

Läs mer