706
239055

VÄRMLÄNDSK SOLDAT, trä. Sverige, 1800-tal.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Bemålad och skulpterad. Höjd ca 221 cm.

Sprickor, skada, färgbortfall, komplettering.

Proveniens

Tidigare Älviksholms gård, Värmland. Sannolikt tillverkad efter 1845 (uniform) eller möjligen 1860 (skärp) års modeller, Värmlands regemente. Vid Älviksholm fanns flera soldattorp under Värmlands regemente.

Sannolikt tillverkad efter 1845 (uniform) eller möjligen 1860 (skärp) års modell, Värmlands regemente. Vid Älviksholm fanns flera soldattorp under Värmlands regemente.