14
299567

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
54 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Getterön vid Varberg"

Signerad N. Kreuger och daterad Warberg 1908. Pannå 45,5 x 55 cm.

Proveniens

Tidigare i doktor C. Magnus Hambraeus samling, Stockholm.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1908 som nr 444, sid 273.