591
338444

AXEL EINAR HJORTH, skåp, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1930-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 510 - 4 380 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Furu, syrabetsad och oljad, svarta järnbeslag, inredning med lösa hyllor och två lådor. Bredd 100 cm, djup 45,5 cm, höjd 155 cm.

Smärre slitage, höger dörr hänger något snett, invändig bleckplåt vid dörrstopp avbruten, nyckel saknas.