216
348915

Ola Kolehmainen

(Finland, Född 1964)
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
12 400 - 14 200 EUR
13 000 - 14 800 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Ola Kolehmainen
(Finland, Född 1964)

"Palais de Beaux-Arts No 2", 2005

Signerad Ole Kolehmainen på etikett a tergo. Diptyk. Chromogenic print, laminerad på plexi (Diasec). Vänster del 175 x 250 cm. Höger del 175 x 237 cm. Upplaga 3/5.

Införselmoms

Proveniens

Galerie Anhava, Helsingfors.

I likhet med konstruktivistiska och minimalistiska målningar så har Kolehmainens fotografier skapats med tredimensionella former som utgångspunkt. Det genomgående temat för hans bilder är arkitektur, han har avbildat byggnader och fasader från flertalet platser runt om i världen. Kolehmainen tar dock inga dokumentära bilder, det är inte byggnadens arkitektoniska värden som intresserar honom, han fokuserar istället på att lyfta fram mindre detaljer och förvandla dem till tvådimensionella mer eller mindre abstrakta mönster. Motivet tillhörande auktionens aktuella katalognummer visades i den turnerande utställningen "The Helsinki School - A New Approach", ett samarbetsprojekt mellan K ¸ nstlerhaus Bethanien GmbH och TaiK: University of Art and Design Helsinki, 2005.