360
403267

Friedensreich Hundertwasser

(Österrike, 1928-2000)
Utropspris
1 800 000 - 2 000 000 SEK
160 000 - 177 000 EUR
167 000 - 185 000 USD
Klubbat pris
3 150 000 SEK

Friedensreich Hundertwasser
(Österrike, 1928-2000)

"Columbus landet in Indien"

Signerad Friedensreich och numrerad 687. Utförd i Venedig 1969 (La Picaudière, 5 maj - Seeshaupt, 25 maj - Giudecca, Venedig 2 juli 1969). Blandteknik - äggtempera, vax, olja, akvarell och kol på papper (se engelsk beskrivning) uppfäst på duk 80,5 x 100 cm.

Proveniens

Felix Landau Gallery, Los Angeles.
Friedrich Grohes samling, Buchillon, Schweiz.
Art Consult, Feldmeilen, Schweiz.
Privatsamling (inköpt från ovanstående 22 februari 1987).

Galerie Brockstedt, Hamburg, 29 februari - 8 april 1972.
Salon de Mai, Paris, 1972.
Painting Box Gallery, Zürich, 1976.

Art International, Lugano, vol. XIX/3, 20 mars 1975, avbildad sid 19.
C. Garino, "Vienne et le réalisme fantastique", 1976, avbildad i färg.
Scope RTL 87, 1987, avbildad in färg sid 107.
Utställningskatalog, Musée des Beaux-Arts et de la Dentelle, Alençon, 2001, sid 44.
Andrea Christa Fürst, "Hundertwasser 1928-2000, Catalogue Raisonné", vol. II, 2002, nr 687, sid 539, avbildad i färg sid 540.
Barbara Steiff, "Hundertwasser für Kinder", 2007, avbildad i färg sid 31.

Certifikat utfärdat av Hundertwasser-Archive medföljer.

Auktionens tre verk av Friedensreich Hundertwasser är alla enastående exempel på hans lekfulla spel med färg, form och perspektiv. Som en övertygad kritiker av modernismen avfärdade han den stränga rationalism och logik som härskat inom konsten stora delar av 1900-talet, teoretiska experiment och det moderna livets inrutade tillvaro hade Hundertwasser inte mycket till övers för. Hans bildvärld utstrålar en frihet med en stark tilltro till den naturliga och kraftfulla skönheten i världen - i grund och botten förblev han livet igenom en sensualist.

Hundertwasser föddes i Wien den 15 december 1928 som Friedrich Stowasser. Han var enda barnet i familjen och då fadern dog kort efter Friedrichs födelse växte han upp tillsammans med sin mor som kom från en fattig judisk familj. Uppväxten skuggades av de fasansfulla förhållanden som rådde i landet under andra världskriget, Hundertwasser och modern överlevde mirakulöst kriget men många av deras släktingar deporterades till förintelseläger och återvände aldrig. Friedrich började mycket tidigt att uttrycka sig konstnärligt och bestämde sig efter krigsslutet att det kreativa skapandet var den enda möjliga vägen för honom. 1948 skrev han in sig som elev vid konstakademien i Wien, men avslutade studierna redan efter tre månader då han upplevde utbildningen som meningslös för hans vidare utveckling. Istället sökte han sig till konsthistorien för vägledning där han fann inspiration hos bl.a. Egon Schiele vars konst blev inflytelserik för den unge Friedrich och efterlämnade bestående spår. Med hjälp av det konstnärliga arvet från sekelskiftets Wien sammanvävde han med böljande och slingrande linjer ett unikt och personligt konstnärskap. Efter några år av resande då han besökte bl.a. Paris och Nordafrika återvände han till Wien 1952. Där genomförde han samma år sin första separatutställning i den legendariska konstgruppen Art-Clubs lokaler, auktionens "Vier Männer auf Sesseln", utförd 1952 (kat nr 361) ingick i denna första utställning.

Hundertwasser bytte namn flera gånger under sitt liv och för honom var det en självklarhet att inte behålla ett och samma namn. "Alla borde ta sig ett eget namn - som en kung som kröner sig själv". Förnamnet gick från det ursprungliga Friedrich till Friederich, vidare till Friedereich och slutligen till Friedensreich (Fredsrike). Hundertwasser - hundra vatten - antog han vintern 1949-50 som en utveckling av hans familjenamn Stowasser, där sto kom från slaviskans ord för hundra. Namnet återspeglade den betydelsefulla roll som vatten hade i Hundertwassers liv. I filmen "Hundertwassers Regentag" från 1972 beskrev han sitt förhållande till vatten med följande ord: "För mig är vatten ett hemlighetsfullt element, det bär på nästan obegränsade möjligheter. Jag är verkligen fascinerad av vatten, det är ett faktum. Jag ser vatten som en form av tillflyktsort, en fristad, jag kan dra mig tillbaka till när som helst". Han adderade även namnet Regentag - regndag - till sitt namn vilket han även döpte sin älskade båt till.

För Hundertwasser blev båten förverkligandet av hans drömmar om upptäcktsresor över världshaven. Harry Rand skriver om fartygets bakgrund i sin biografi över Hundertwasser, 1992: "Hundertwasser köpte den sextio år gamla tolvtonnaren "San Giuseppe T" i Palermo, ett enmastigt lastfartyg i trä som dittills skeppat salt och sand mellan Sicilien, Afrika och Frankrike. Den gamla pojkdrömmen om långa resor började gå i uppfyllelse. Hundertwasser tillbringade två månader på Sicilien för att skaffa sig skepparexamen och satte sedan segel för Venedig, en resa som varade från april till juni (1968) och gick över Dalmatiens kust med uppehåll i Split och Krk. Under de följande fyra åren genomgick "San Giuseppe T" en grundlig renovering. Hennes skrov borrades igenom i mitten på två ställen och en andra mast monterades i det uråldriga skeppsvarvet i närheten av Palestrina i Venedig-lagunen. Denna nya farkost blev barken "Regentag", även om sjöfartslagstiftningen förbjöd honom att ändra namn officiellt till det registrerade i Panama 1972. Ombyggnaden av denna båt skulle förmodligen kunna betecknas som Hundertwassers första arkitektoniska företag".

Auktionens målning "Columbus landet in India" (kat nr 360) från 1969 är utförd under den tid som Hundertwasser bodde ombord på sitt fartyg Regentag i Venedig och arbetade med dess renovering. Titeln anspelar på Christoffer Columbus färd över Atlanten på fartyget Santa Maria i jakt efter en ny sjöfärd till Indien, Columbus nådde land 1492 och trodde sig då ha lyckats med sitt mål medan han i själva verket hade mött Amerikas kust. I målningen tar Columbus och hans Santa Maria formen av ett självporträtt för Hundertwasser fyllt med förväntan om framtida äventyr med sin Regentag. Hundertwasser kom själv att få segla över Atlanten 1976 då han genomförde en av sina många resor ombord på sin Regentag.

"Columbus landet in India" är ett imponerande bevis på Hundertwassers färgkänsla och organiska motivuppbyggnad och två av hans mest karaktäristika former innehar en central plats i kompositionen - de horisontella linjerna och spiralerna. Båtens skrov accentueras av de böljande röda linjerna som sträcker genom ansiktet som ett öppet hav. Linjerna under ögonen och de slutna läpparna på ansiktet tycks ta formen av ett skepp, en lek med bildassociationer som Hundertwasser redan 1951 använde sig av i hans målning "Gelbe Schiffe - Gelbe Küsse" (Gula skepp - Gular kyssar). "Columbus landet in India" innehar en betydelsefull plats inom Hundertwassers produktion och återkom även i en av hans mest populära och omtyckta grafiska verk "Columbus rainy day in India" från 1972.

Spiralerna som tornar upp sig i den grönskande bakgrunden i "Columbus landet in India" var en form som återkom ständigt i Hundertwassers konst, även så i auktionens "Bain pour les yeux" (kat nr 362), påbörjad 1955 och slutförd 1966. Spiralen blev för honom en viktig motsatspol mot modernismens räta linjer som enligt Hundertwasser var en ren hälsofara. Han menade att den räta linjen var "en fara människan själv fabricerat. Det finns så många linjer, miljoner linjer, men bara en enda av alla dessa linjer är livsfarlig och denna linje är den räta linjen dragen med linjal. Den räta linjen är fullständigt främmande för mänskligheten, för livet, för hela skapelsen".

När Hundertwasser gick bort år 2000 lämnade han bakom sig ett unikt och fascinerande konstnärskap. Måleri, arkitektur, ekologi och grafik - inom alla områden genomsyrades hans verk av en passion för att återigen sammanföra människan med naturen och fylla livet med en mystisk skönhet.

"För mig är bilder dörrar jag - i de fall jag lyckas - kan öppna till en värld som är mycket nära oss och samtidigt mycket långt borta; en värld som är stängd för oss, där vi finner oss själva men som vi inte kan förnimma; en värld som är motsatsen till den riktiga världen"

Formgivare

Friedensreich Hundertwasser var en Österrikisk bildkonstnär, formgivare och arkitekt född i Wien. Han studerade vid Wiens konstakademi samt på resor till bland annat Florens, Paris, Marocko, Tunisien och Sicilien. Hundertwasser hette tidigare Friedrich Stowasser men ändrade sitt namn till Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser som ungefärligt kan översättas till ”Fredsrike Regndag Mörkfärggrann Hundravatten”. Han är använder skickligt färg och form i sina verk. I sitt skapande blandar han figurativ och abstrakt konst. På 1950-talet började Hundertwasser intressera sig för skapande av arkitektur som skulle vara bra för människan och naturen. Hundertwasser har bland annat byggt “Forest Spiral” som finns i Darmstadt, Tyskland med organiska former och starka färger.