79
392250

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
27 800 - 32 400 USD
Klubbat pris
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

"Blommor i vas"

Signerad A-li. Utförd cirka 1892. Olja på papp-pannå lagd på trä 60 x 37 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet AB, Stockholm.
Ingenjör O. Stenes samling, Stockholm.
Beijers Auktioner, Stockholm, auktion nr 24, "Klassiska Vårauktionen", 12 april 1988, kat nr 2.
Privatsamling.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii -Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj - juni 1939, kat nr 54.
Norrköpings konstmuseum, "Ivan Aguéli. 1869-1917", 9 mars - 7 april 1980, kat nr 27.
Millesgården, Stockholm, "Aguéli", 24 oktober - 24 november 1991, kat nr 32.

Edvard Wallenqvist, 'Ivan Aguéli', artikel i "Konstrevy. Årgång XV", 1939, avbildad halvsida, sid 166.
Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan - Mystikern - Målaren. Del I", SAK, 1940, avbildad halvsida, sid 77.
Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan - Mystikern - Målaren. Del II", SAK, 1941, upptagen i katalogen sid 307 som nummer 42.

Katalognumret förefaller inta en unik plats inom konstnärens produktion. Aguélis oeuvreförteckning upptar 255 verk, varav blott sju är fruktstilleben och endast ett är ett blomstermotiv i form av "Blommor i vas".