56
412027
MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt för Vik & Blindheim, Norge 1950-tal.

Mahognybetsade, rundsvarvade ben och armlän, svängd rygg och sits klädd i gammelrosa plysch.

Ett ben något löst, sprucket i blindträet, smärre slitage.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 790 - 2 387 EUR

Klubbat pris:
160 000 SEK
Proveniens

Inköpt på 1950-talet.

Övrigt

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19