412027

56. MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt för Vik & Blindheim, Norge 1950-tal.

Mahognybetsade, rundsvarvade ben och armlän, svängd rygg och sits klädd i gammelrosa plysch.

Ett ben något löst, sprucket i blindträet, smärre slitage.

Följerätt
Nej
Proveniens

Inköpt på 1950-talet.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK / 1 790 - 2 387 EUR
Klubbat pris
160 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto