8633561 bukobject
  • 8633561 thumb
  • 8679953 thumb
  • 8679954 thumb
  • 8679955 thumb
  • 8679956 thumb
  • 8679957 thumb
412027

56. MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt för Vik & Blindheim, Norge 1950-tal.

Mahognybetsade, rundsvarvade ben och armlän, svängd rygg och sits klädd i gammelrosa plysch.

Ett ben något löst, sprucket i blindträet, smärre slitage.

Följerätt
Nej
Proveniens

Inköpt på 1950-talet.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK/1 789 - 2 386 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
160 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund