1063
532739

FICKUR, Ilbery, London i form av en persika. Emalj samt orientaliska pärlor. För kinesisk marknad.

Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 300 - 53 000 EUR
36 800 - 55 200 USD
Klubbat pris
700 000 SEK

Troligen sent 1700-tal, tidigt 1800-tal. 18K guld och emalj. Urverket märkt Ilbery, London. Vackert emaljerad innerboett. Två nycklar, en med emaljarbete.
Duplex gång. Boetten ostämplad.

Skador på emalj. Sekundvisare saknas. Rostig balans, går ej.

Proveniens

Hendrik van Gilse van der Pals (1856 - 1928).

Ett liknande ur finns illustrerat i Alfred Chapuis 'Montres et Emaux de Genève' Lausanne 1944, som en del av H. Wilsdorf Collection samt även i P.F. Schneeberger, Collection Hans Wilsdorf, Geneva, 1970, sidan 44.
Ett annat exemplar finns på Time Museum i Rockford, Illinois och det finns illustrerat i C. Cardinals, La Montre des origines au XIXe siècle, Fribourg, 1985, på sidan 63.

William Ilbery, London (? - 1839) arbetade i London från 1780 på Goswell Street. I slutet på 1700-talet flyttade han till Duncan Terrace.
Likt James Cox i London och Jaquet-Droz i Schweiz, specialiserade sig han på påkostade klockor för den kinesiska marknaden. Hans tidiga produktion gick mycket i engelsk stil, både gällande urverk och boett. Han inspirerades senare av Lepine kalibern, och satte en helt ny standard för alla klockor som producerades för den kinesiska marknaden.
Han organiserade produktionen av intrikata schweiziska urverk som mestadels tillverkades i Fleurier. Han samarbetade då med Bovet och Duvet som också var verksamma i Fleurier, som hade en stor produktion av boetter i Silver. De startade senare en del av sin produktion i Canton. Klockorna sattes efter det att urverken kommit till Kina, ihop i Canton. Viket andra tillverkare tog efter. Därför kallas han ofta för de kinesiska klockornas "fader". Boetterna för den kinesiska marknaden emaljerades och producerades i Genève av de bästa emaljerarna, tex. Jean-Francois-Victor Dupont, som ofta signerade sina arbeten, samt Jean-Louis Richter, som generellt aldrig signerade sina arbeten.
Man känner även till ur som är signerade "Ilbery Paris", trots att han endast hade sin produktion i London, Fleurier och Canton, vilket visar på ett tätt samarbete med den kontinentala marknaden. "Kinesiska klockor" såldes ofta i par, med tillhörande askar. När sådana klockor var emaljerade eller målade, så var de alltid symmetriskt motvända, som varandras spegelbild.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

388. Trude Viken, "Woman".
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK