976
512252

BARSELPANNA, av Rudolf Wittkopf, Stockholm 1697.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 360 - 14 000 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Delvis förgylld. Klotformad, slät på tre raka ben med rakt handtag samt lock med tre kulor. Minnesgravyr på lockets insida och runt mynningskanten samt stämplat vapen på locket och i botten. Undertill lodangivelse 26 l. Höjd 14,5 cm, vikt 346 gram.

Små bucklor, liten bristning i locket.

Proveniens

Johan Scharenberg, Chatarina Scharenberg Ao 1698, Kerstin Leijonhufvud 1843, Eleonore Leijonhufvud 1860, Karl K:son Leijonhufvud 1902, Ingrid Lejonhufvud 1952. Fullständig ägarlängden medföljer.

Svenskt Silversmide 1520-1850. Del I, plansch 380.

Barsel är det danska ordent för moderskap. Barselkannan kunde tillhöra en flickas hemgift och var tänkt att användas till att servera modern sin första buljong efter det att hon fött.