890
665229

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
850 000 SEK
Bruno Liljefors
(Sverige, 1860-1939)

Enkelbeckasin vid sitt bo

Signerad B. Liljefors och daterad -91. Duk 25,5 x 35,5 cm.

Tilläggslista

Fel benämning i den tryckta katalogen. Den avbildade fågeln är inte en morkulla utan en enkelbeckasin. / Erroneous information in the printed catalogue. The depicted bird is not an Eurasian woodcock but a Common snipe.

Under 1880-talet övergav Liljefors de större naturscenerna han tidigare föredragit för mindre utsnitt ur naturen. Dessa scener, små dramer i sig, kom att skapa en intimare relation mellan motiv och betraktaren och gav denne chans att förundras över naturens mindre mirakel om det så rör sig om körsbärsblommans skära kronblad eller den vackra fjäderskruden hos Nötskrikan. Med impressionismens snabba och suggestiva penseldrag antyder han den omkringliggande naturen men lägger fokus på fågeln eller djuret ifråga eftersom närvaron av djuren betydde mer för honom än naturen och friluftsmåleriet som var rådande i hans generation. I valet mellan naturen och djurets avbildning väljer Liljefors alltid djuret. Under 1890-talet påverkas Liljefors av de strömningar inom zoologin och vetenskapen om naturen som ett ekologiskt system och mycket av hans egna anteckningar visar att han själv är inne på tankar som rör en egen personlig formulering av en ekologisk syntes. I det aktuella katalognumret ”Morkulla vid sitt bo” ser vi en av de mindre scener som Liljefors uppehöll sig vid under det tidiga 90-talet vilken påminner mycket om verk som ”Mård och Orrhöna” från 1888 (Göteborgs stad) och ”Beckasin” från 1889. Samtliga är exempel på mindre målningar som i format och motivval avspeglar den fördjupade synen på djuren och miljön i en sorts ”vardaglig” existens och konstnärens tidigare krav på den alltför upptrissade dramatiken ger avkall för mer ömsint avbildning.

Formgivare