435
1077709

Alexander Calder

(USA, 1898-1976)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Klubbat pris
450 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Alexander Calder
(USA, 1898-1976)

Utan titel

Signerad Calder och daterad -69. Gouache och tusch på Canson and Montgolfier wove-papper, 74 x 109 cm.
Verket är registrerat med arkivnr A13769 hos Calder Foundation, New York.

Proveniens

Loudner Poulain, Paris, 1 april 1979, kat nr 17.
Svensk privatsamling.
Inköpt av nuvarande ägare i mitten av 1980-talet.

I konstnärsbiografier är det inte ovanligt att läsa om hur den unge konstnären på grund av sitt yrkesval gick emot familj, samhället etc. Det är inte ofta man hör om en son till ett konstnärspar som väljer att läsa till ingenjör istället för att bli konstnär. Så var fallet med Alexander Calder, eller ”Sandy” som de flesta kallade honom. Men lyckligtvis tog han sitt förnuft till fånga och inledde sin konstnärliga karriär ca 5 år efter att han gått ut Stevens Institute of Technology. I sina mobiler och "stabiler" eftersträvade Calder det perfekta tillståndet av balans och rörelse.

Tidigt utvecklade han också en passion för gouacher. Genom att måla med denna teknik kunde han förena sin kärlek till teckningen och hans känsla för färg. Vid första anblicken kan dessa gouacher synas enkla och abstrakta, men vid närmare anblick är de uppbyggda av mästerligt dragna linjer som, liksom i hans mobiler, skapar en perfekt balans i kompositionen. Genom hans förkärlek för primärfärgerna blir hans gouacher vibrerande och pulserande mästerverk.

Konstnär

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

358. Olli Lyytikäinen, "Sfinx".
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK