610
1195407

Sohrab Sepehri

(Iran, 1928-1980)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Sohrab Sepehri
(Iran, 1928-1980)

Utan titel

Signerad. Duk 115 x 75 cm

Proveniens

Förvärvad direkt av konstnären i Teheran i slutet av 1950-/början av 1960-talet.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Sohrab Sepehri var en ledande konstnär och poet i Iran. I både måleriet och poesin uttrycker han i abstrakta landskap subtila och finstämda dimensioner bortom dukens och bokens ramar.
Under sina resor över världen studerade han litografisk teknik i Paris, kalligrafi i Tokyo och buddism i Indien. Intrycken och influenserna från dessa resor smälte sedan samman i hans målningar utförda i en unik teknik med svepande, markerade penseldrag.
Sepehri skriver att alla hans drömmer leder ut i öknen och till träden, och syftar på den harmoni och balans som han själv hittar i naturen. Taoismens och zenbuddismens inflytande på hans livssyn är genomgående i hans konstnärskap och i såväl hans måleri som i hans poesi förenas den spirituella och verkliga världen.
Under 1960-talet dyker detaljer av trädstammar upp i Sepehris bilder, ett motiv som förenar västerländsk modernism, japansk minimalism med persisk estetik. Trädet symboliserar stabilitet och välvilja i en sönderfallande värld. Genom att fokusera på en detalj av stammen visar han, enligt taoismens tankar, på den lilla delens plats i ett större sammanhang, i ett kosmos.
Sepehris karriär som konstnär är intimt sammanflätad med hans identitet som poet. Hans ”Hasht Ketab (Eight Books)” anses vara ett av de mest betydelsefulla verken inom den Nya persiska poesin och har översatts till flera språk, bland annat engelska, franska, spanska, ryska och arabiska.
1958 var Sepehri en av de första iranska konstnärerna som bjöds in att ställa ut på Venedig-biennalen. Samma år ställde han på Teheran-biennalen. Han har ställt ut många gånger i Iran och även internationellt som i Brasilien, Frankrike, USA och på Art Basel i Schweiz.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

122. Carl Richard Söderström, skulptur/urna, egen ateljé, Stockholm ca 2010.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
4 000

ditt bud
3 500

ditt bud
Aktuellt bud:
4 000 SEK