114
1193764

GOLVUR,av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-1784), gustavianskt, före 1776.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Bemålat med kineserier. Snidad och förgylld dekor av lagerfestonger, musselformationer, akantusblad och draperifestonger. Vitlackerad urtavla märkt "ERNST STOCKHOLM No 1026 (Ernst sifferserie började med nr 1 1735, 1776 finns nummer 1050)". Med datumvisare, kompensationspendel och två lod. Höjd 235 cm. Nyckel finns.

Proveniens

Sten Westerbergs samlingar på Beatelund,
Buk A 389, hösten 1971, kat nr 500, pl 63.

Slott och Herresäten i Sverige, Uppland 1, Malmö 1967, Beatelund sid 54, avbildat sid 58.