143
1163407

PRAKTMYNT, 10 dukater, guld, Hildesheim, ca 1618.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Utan årtal. Vikt 30,91 gram. Diam ca 5,9-6,00 cm.
Åtsida med text "RUDOL(phus) II RO(manus) IMP(erator) VIC(tor) AC.TTIU(mphator) SE(mper) A(augustus)". Rudolf II till häst med lagerkrans och scepter. Frånsida med text "DA PACEM DOMINE IN DIEBUS NOSTRIS HILDESHEIM". Kejsarörnen med krona över riksäpple och som hjärtsköld kartusch med Hildesheims vapen. Mycket sällsynt.

Perforerad. Slitage.

Proveniens

Enligt medföljande notering: Djus Nils Jönsson, född 1863 9/2, gift 1905 med Håmås Ingeborg Persdotter, född 1851 13/8). Djus är ett gårdsnamn vid Siljan, Sollerön, Dalarna.

Friedberg 1314.

Medföljer ett utlåtande av myntet från 1924 av kammarherre Carl Anton Ossbahr 1859-1925, intendent för bl.a. Livrustkammaren och stor kännare av mynt- och medaljer.