157
1184409

RUSTNING, sammansatt, 1500-talets mitt och senare, norra Tyskland.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
760 000 SEK

Hjälm och bröststycke 1500-tal, resten senare. Sluten hjälm med tvådelat visir. Hjälmklocka smidd i ett stycke med kam. I naden hål för fästet till hjälmprydnad. Hjälmens vikt ca 2,5 kg. Bröststycke med fällbar lansklyka. Snarlik med Wallace Collection A211. Med otydlig märkning. Höjd 173 cm. Total höjd inkl träsockel 194 cm.

Sammansatt. Kompletterade kragdelar. Lösa delar av fingrar medföljer. Ställvis korrosion.

Proveniens

Hiram Edward Manville och Henrietta Estelle Romaine, köpt på 1920-talet i Europa.
Därefter Estelle Manville (1904-84) och Folke Bernadotte (1895-1948).