257
1177101

Isak Sauer, bägare, silver, Stockholm 1757.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 390 - 1 670 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Delvis förgylld, kokande, på källan fot med sneda godroner, dekor av vågband, stämplad lambrequin samt graverad bladdekor mot mattpunsad fond. Höjd 19,5 cm, vikt 472 gram.

Proveniens

Silversamlare Direktör Bengt Johansson.
Privat samling.