40
1183440

STOLAR, ett par, och SOFFA, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska, omkring år 1800.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Rödbrunmålade. Stolar med stoppad ryggbricka uppburen av lotusspjälor. Stoppad sits. Samtliga tre delar signerade ES. Sitthöjd 42, höjd 84 cm. Soffan med lös sits. Längd 180, bredd 68 cm.

Krönande hörnplymer saknas.

Proveniens

Enligt pappersetikett under soffans sits: införskaffades soffan, samt två fåtöljer och fyra taburetter, av Medicinalrådet Jöran Rooth då han gifte sig och satte bo i Stockholm 1802.