491
1176423

Johan Tirén

(Sverige, 1853-1911)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Johan Tirén
(Sverige, 1853-1911)

"Lekande pojkar"

Signerad J. Tirén, Ilsholmen. Akvarell och gouache 67 x 94 cm.

Proveniens

Läroverksadjunkt J. Berggren; H. Bukowskis konsthandel, Stockholm, auktion 272, "Höstauktionen", 25-26 september 1929, kat nr 499 (under titeln "Norrländsk sommardag"); jägmästare David Hultmarks samlingar, Saltsjöbaden (förvärvad på ovanstående auktion); i arv inom familjen.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Svenskt måleri under 100 år", utställning anordnad av Sveriges Allmänna Konstförening med anledning av dess 100-årsjubileum, 1932, kat nr 206 (under titeln "Lekande pojkar").

Konstnär