499
1198510

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
31 100 - 35 500 EUR
32 700 - 37 400 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Milles
(Sverige, 1875-1955)

"Ung älg"

Gjutarstämpel L. Rasmussen, København. Utförd 1925-1926. Mörk/grönpatinerad brons, höjd 79 cm (inklusive stenpiedestal höjd 153 cm).

Proveniens

Friherre Erik Palmstierna. Friherren, diplomaten, ministern m. m. Erik Palmstierna, som var nära vän till Carl och Olga Milles, fick skulpturen i gåva av konstnärsparet 1953. Han förde den med sig till England, där den tidigare stod placerad i trädgården till hans hus i Ewelme, nära Oxford.

De institutionsägda exemplaren av Ung älg finns omnämnda och avbildade i bl a följande litteratur:
M. P. Verneuil, Carl Milles. Sculpteur Suédois, Bryssel 1929, jfr plansch nr 36.
Meyric R. Rogers, Carl Milles. An interpretation of his work, New Haven, USA, 1940, jfr katalog nr 62, motivet omnämnt på s 52, jfr plansch 31A och 31B.
Henric Cornell, Carl Milles. Hans verk, Stockholm 1963, jfr bild s 123.
Gunila Klosterborg, Millesgården, Lidingö 1979, jfr katalog nr 36.
Erik Näslund, Carl Milles – en biografi, Höganäs 1991, motivet omnämnt i verkförteckningen, s. 335.
Göran Söderlund, Millesgården, Lidingö 1999, jfr katalog nr 94.

Djur med monumentala former förekommer i stor utsträckning i Carl Milles produktion, både som delar av skulpturgrupper med mytologiskt innehåll och som enskilda motiv. Under 1900-talets första år var det särskilt de stora, tunga djuren som fascinerade honom: elefanter, vildsvin, björnar, bisonoxar. Även de väldiga urtidsdjuren stimulerade hans fantasi, vilket kom till uttryck i den aldrig avslutade gruppen Plesiosaurier (1903-04). Litet senare på decenniet utförde Milles också flera djurskulpturer för offentlig placering i Stockholm, exempelvis Lekande björnar (1909) vid entrén till Berzelii park och Örnar (1909-10) i Waldemarsuddes slottspark.

Under tjugotalet återkom Carl Milles flera gånger till de rena djurskulpturerna. Flera av dem kom att infogas i större tematiska grupper, så som de små hjortarna och vildsvinen i Dianafontänen på Tändstickspalatsets gård i centrala Stockholm. Andra djurskulpturer var tänkta att upplevas enskilt. Exempel på det senare är de stora, sittande vildsvinen som Milles skapade 1929 på uppdrag av den engelske Lord Melchett och som senare inköptes av det svenska kungahuset för placering i Ulriksdals slottspark.

Även Ung älg får räknas in bland Carl Milles monumentala djurskulpturer från tjugotalet. Motivet tycks vara tillkommet av en slump, sprunget ur Carl Milles fria fantasi och redan nämnda intresse för vårt nordiska storvilt. Formen och uttrycket däremot, där djurkroppens sträckning och vridning är centrala komponenter, vittnar om ett medvetet sökande och experimenterande. Den starkt vridna formen återfinner vi i flera samtida och senare kompositioner, som Paulus bländas (1926) och Folke Filbyter (1927).

Ung älg finns i ytterligare tre kända exemplar i den aktuella storleken, tillhörande Nationalmuseum och Millesgården i Stockholm samt Cranbrook Academy of Art i Bloomfield Hills, USA. Därutöver finns ett okänt antal exemplar i mindre skala. Den amerikanske professorn vid The Art Institute of Chicago, Meyric R. Rodgers, anser att Ung älg är ”… one of the most interesting of the sculptor´s conventionalized treatments of animal form”. (M. Rogers, s 52.)

Konstnär