584
1150855

Frits Thaulow

(Norge, 1847-1906)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
31 100 - 35 500 EUR
32 400 - 37 000 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Frits Thaulow
(Norge, 1847-1906)

Kvällsljus över floden Arques vid Ancourt, landskap från Normandie

Signerad Frits Thaulow. Olja på duk 76 x 93 cm.

Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm, direktör C.O. Lillienberg, Varberg (förvärvad genom ovanstående i februari 1949); privat ägo.

Carnegie Art Gallery, Pittsburg, U.S.A.

Den norske konstnären Frits Thaulows (1857-1906) konstnärsplaner motarbetades av fadern och det var inte förrän han hade tagit sin apotekarexamen 1870 som han påbörjade sina studier vid Konstakademin i Köpenhamn för marinmålaren C F Sörensen och senare hos Hans F Gude i Karlsruhe. 1874 begav han till Paris där han bland annat tog intryck av den svenske friluftsmålaren Carl Skånberg. De akademiska realisterna, främst Jean Bastien-Lepage och”vattenmålaren” Charles Daubigny blev tidiga förebilder vilkas stil kom att forma den unge Thaulows konstnärliga världsbild. Han återvände till hemstaden Oslo, där hans blandning av realism och impressionism blev mycket uppskattad. Under 1880-talet ägnade han sig sedan åt friluftsmåleriet i Norge och grundade en friluftsakademi Modum.
1892 återvände Thaulow tillbaka till Paris och kom att stanna där under några år. Under denna period ställer Thaulow ut i Paris och umgås med flera av de franska impressionisterna, b.la. Claude Monet.

Konstnär

Representerad på museer i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Frankrike och USA.