602
1191943

Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 640 - 1 820 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

"Katarina Eleonora Benzelstierna" (1751-1822)

Plåt, oval 30 x 24 cm. Samtida gustaviansk ram.

Proveniens

Tidigare i S. Ribbings samling, Lund.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Elias Martin och hans krets", 31 mars - 11 juni 1950, kat nr 316.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 61. (SPA 1924:1054)
Ragnar Hoppe, "Målaren Elias Martin", SAK 1933, upptagen i förteckningen över Elias Martins målningar i olja, kat nr 87, sid 284. (enligt uppgift signerad)

Katarina Eleonora Benzelstierna var gift med friherre Carl Edvard Taube af Odenkat i sitt första gifte och i sitt andra med överste Christoffer Ulric Freijtag.