634
1193984

Hanna Hirsch-Pauli

(Sverige, 1864-1940)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Hanna Hirsch-Pauli
(Sverige, 1864-1940)

Porträtt av författaren och skriftställaren Klas Fåhraeus (1863-1944)

Signerad Hanna Pauli och daterad 1904. Olja på duk lagd på masonit 55 x 43 cm.

Proveniens

(Möjligtvis) Klas och Olga Fåhraeus (née Björkegren), Högberga Gård, Lidingö.

Förstudie till porträttet av Fåhraeus i målningen ”Vänner” som återfinns i två versioner, en i den Bonnierska samlingen på Manilla utförd 1900-1905 och en större version i Statens porträttsamling på Gripsholm utförd 1905-07 (fig. 1).

Motivet visar Hanna och Georg Pauli och deras vänner, det s.k. ”Sällskapet Juntan”, vars medlemmar tillhörde den nya kultur- och finanseliten, samlade i paret Paulis våning i Laurinska huset på Bellmansgatan på Söder i Stockholm omkring Ellen Key som läser högt ur en av sina skrifter. Ellen Key hade varit Hannas privatlärare och en central gestalt i hennes utveckling. Pauli har framställt sina vänner som en krets, en bild av förtätad gemenskap, men där varje individ är enskilt karakteriserad. Bland deltagarna märks konstnären Nanna Sohlman Bendixson, Lisen Bonnier, skådespelerskan Inga Björkegren-Fåhraeus, Betty Hirsch, konstnären Richard Bergh och hans hustru Gerda, bokförläggaren Karl Otto Bonnier, pedagogen och författaren Artur Bendixson och Klas Fåhraeus.
Medlemmarna i ”Sällskapet Juntan” illustrerar hur nära tidens nya kulturelit var lierad med finanseliten.

Flera förstudier till målningen är kända, av vilka de flesta ingick i auktionen efter Hanna Paulis död på Svensk-Franska Konstgalleriet, "Georg och Hanna Paulis samling", 19-20 mars 1942. Den aktuella studien ingick emellertid inte i auktionen. Troligtvis hade Hanna Pauli vid ett tidigare skede skänkt den till Klas Fåhraeus.

I de bägge slutliga versionerna av ”Vänner” har Pauli avbildat Fåhraeus hållande en cigarett i sin vänstra hand. Även i Karl Nordströms kända porträtt av Fåhraeus från Grez 1888 är han avporträtterad med en cigarett (fig. 2).

Klas Fåhraeus gifte sig 1887 med skådespelerskan och operasångerskan Olga Augusta Christina Björkegren (1857-1950). Fåhraeus kom att skapa en av Sveriges mest betydelsefulla konstsamlingar. I avsikt att hysa denna lät han 1909-1911 uppföra Högberga Gård på Lidingö, efter ritningar av Carl Westman, som även ritat Röhska museet och Stockholms rådhus. Fåhraeus tillgångar var framför allt placerade i aktier och den kraftiga lågkonjunkturen på 1920-talet ledde till att han 1926 tvingades sälja Högberga Gård. Konstsamlingen såldes på exekutiv auktion.