307
1216909

Roy Lichtenstein

(USA, 1923-1997)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 690 - 7 590 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)

"Foot and hand"

Offset-litografi, 1964, signerad med blyerts och numrerad 178/300, utgiven av Leo Castelli Gallery, New York. Bladstorlek 43,5 x 54,5 cm.

Proveniens

Keith .H. Barker Collection, New York; Christie's, New York, 1986; Privat samling, Sverige.

Corlett II.4

Konstnär

Roy Lichtenstein föddes 1923 och dog 1997 i New York. Han var målare och skulptör. Tillsammans med Andy Warhol är han en av de främsta representanterna för popkonströrelsen som uppstod under 1950-talet. Lichtenstein målade till en början abstrakt expressionistiskt innan han började utmana konstetablissemanget och använda populärkulturella företeelser så som Musse Pigg och Kalle Anka i sina motiv. Lichtensteins målningar är ofta stora och målade i akryl. Hans motiv utgörs ofta av enkla uppförstorade serierutor med typiskt vokabulär. Lichtenstein är också känd för att göra parodier på berömda målningar av Cézanne, Piet Mondrian och Picasso. Kännetecknande för hans måleri är att han återger det tryckta rastret i förlagan så att trycktekniken blir en del av motivet.