Important Spring Sale 625

262 föremål
549. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
340 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
550. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
551. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
38 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
552. FAT, porslin. 1600-tal med Chenghuas märke.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
553. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
554. VAS, porslin. 1600-tal.
554. VAS, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
555. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
556. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
557. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
558. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
559. MEIPINGVAS, keramik. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
560. VAS, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
561. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
562. YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
563. KÄRL, brons. Troligen Handynastin (206 BC–220 AD).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
564. KÄRL med LOCK, brons. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
565. BUFFEL, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
566. AMITHABA BUDDHA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
567. DAKINI, bärnnförgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
568. PENSELBAD, bergkristall. Qingdynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
570. FIGURIN, nefrit. Qingdynastin eller äldre.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
571. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
572. SNUSFLASKA, lack. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573. HÅRNÅLAR, ett par, delvis förgyllda. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
574. BRODERI, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
575. VAS, brons. Qingdynastin, troligen 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
576. VAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongmärke.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
577. TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Japan, 1700-tal med poem.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
582. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
583. KRUKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
584. SNUSFLASKA, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. SNUSFLASKA, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
586. SNUSFLASKA med PROPP. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
587. SNUSFLASKA, rött glas. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. SNUSFLASKA, pekingglas. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
589. SNUSFLASKA med LOCK, sten. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
590. SNUSFLASKA med LOCK, insidesmålad. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
591. DEKORDEL, ben samt FIGURIN, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
592. OKIMONO trä samt NETSUKE. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
593. SKÅL, keramik. Korea, Koryo, 1300-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
594. VAS, brons. Troligen sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
597. ALTARBORD, trä. Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
598. BORD/KANG, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
600. STÄLL med MONTERSKÅP, trä. Sen Qing omkring 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
601. BORD, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
602. ASK med LOCK, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
603. SKUPTERAD nefrit, två stycken. Qingdynastin.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
605. ROCK, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
607. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Kakiemon, Japan, Edo.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
608. SKÅLAR, ett par, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
610. SCHATULL med fyra lådor, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
611. SKÅP, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
612. MINIATYRSKÅP, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
614. ASK med LOCK, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
615. BORD/BUNDAI, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerat.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
616. INSTRUMENT, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
618. SKÄRM, åtta delad. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
619. NETSUKE, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
620. NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
623. MAKIMONO, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
624. KAWASE HASUI (1883-1957),  färgträsnitt. Japan, "Heirin Temple, Nobidome".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
625. KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Snow".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
628. KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Night Rain".
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
629. KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Souvenirs of Travel I".
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
630. UTAGAWA HIROSHIGE (1797-1858), färgträsnitt. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
635. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
638. SKÅL, lackerat trä. Japan, Zohiko Company.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
639. FAT, porslin. Japan, Kutani, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
640. KRUKA, keramik. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
641. BRONSSPEGLAR, två stycken, brons. Handynastin (206 f. Kr-220 e. Kr).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
642. BRONSPEGLAR, två stycken, brons. Handynastin (206 f Kr - 220 e Kr).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
643. SPEGLAR, två stycken, brons. Troligen Handynastin (206 f Kr - 220 e Kr).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
644. SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
645. SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (608-907).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
646. SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907 e. Kr).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
647. VIKT, brons. Warring states (475–221 f. Kr).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
648. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin med märke.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK