188
1244963

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
71 900 - 89 900 EUR
75 900 - 94 900 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

"Untitled"

Signerad Rauschenberg och daterad 1968. Akvarell, blyerts och bläck på papper 46 x 37 cm.

Proveniens

Donald Morris Gallery, Birmingham Michigan.
Xavier Hufkens, Brussels. (#RAUS-001-1968)
Cheim and Read, New York. (CR#RA.6384)
Private Collection, California.
O'Hara Gallery, New York.
Private Collection, Stockholm.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.