52
1262316

Woytek Weidne and Caroline Axell, "POP UP CHAIR", stolar, ett par, utförda i 60 exemplar av Martin Altwegg 2014.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Utförda i plywood och valchromat och monteras med en skruv. Signerade och numrerade 16 respektive 22. Höjd 77 cm, sitthöjd 45 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Pop up restaurangen Dill, Stockholm 2014.

Restaurang Dill genomfördes 2014 som en PR kupp av Lidl. Under drygt tre veckor genomfördes projeket med tvåstjärniga Michelin-kocken Michael Wignall med team i köket. Inredningen formgavs av bland andra Woytek Weidne, Caroline Axell samt Simon Klenell mfl.