64
1264648

Fredrik Paulsen

(Sverige, Född 1980)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
719 - 899 EUR
759 - 949 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Fredrik Paulsen
(Sverige, Född 1980)

Kristoffer Sundin och Simon Klenell, stolar 4 st, unikt för restaurang Omnipollo, Göteborg, 2018.

Rosalackerad metall, sitsar i grönfärgat trä, sitthöjd 45 cm, höjd 86 cm.

En rygg med skada. Smärre slitage.

Proveniens

Restaurang Omnipollo, Göteborg.

The trio Fredrik Paulsen, Kristoffer Sundin and Simon Klenell has been in charge for the design of Omnipollo restaurants in Stockholm, Gothenburg and Munich.