249
1258240

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniets verkstäder, Swedish Grace, ca 1924, från Skandia-Teatern.

Svartlackerad björk, sekundärt klädda i sammet. Höjd 92 cm, sitthöjd ca 45 cm.

Slitage, senare klädsel,

Holmdahl, Lind, Ödeen (red), "Gunnar Asplund Arkitekt 1885-1940", Tidskriften Byggmästaren, Stockholm 1943, se sid 48-49).
Skandia-Teatern på Drottninggatan 83, i Warondellska huset, invigdes den 13 september år 1923.
I litteraturen har den av Gunnar Asplund ritade biografen omnämnts i enbart positiva ordalag. Biografrummet omnämns som "ren poesi", "rikt på strålande och sköna detaljer". Fåtöljerna stod i biografrummet, i logerna på balkongen.

Arkitekt Gunnar Asplunds ritning i ArkDes arkiv är daterad 4/1 1923, reviderad den 19/1. I Nordiska Kompaniets arkiv är ritningen sannolikt den som är daterad 7 oktober 1924 och benämnd "Biograffåtölj fristående"