284
1259309

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Carl Milles
(Sverige, 1875-1955)

ljusstakar, ett par samt bläckställ, Herman Bergman AB, Stockholm, 1930. Modellen utställd på Stockholmsutställningen.

Bläckställ i form av Jona och valfisken på oval fot med räfflad kant, ljusstakar i form av fiskar, oval fotplatta, stämplade Herman Bergman D8. Bläckställ längd 16 cm, höjd ca 11 cm, ljusstakar höjd 13 cm.

Slitage, bläckhorn saknas.

Modellerna var utställda på Stockholmsutställningen 1930 i Nordiska Kompaniets utställningrum för mer exklusiva inredningar på Axel Einar Hjorths skrivbord "Sibylla".
Gipsmodellerna finns i Millesgårdens samlingar.

Formgivare

Carl Milles var en svensk skulptör född i Lägga. Han studerade på Tekniska skolan i Stockholm, på Ecole des Beaux-Arts i Paris för Auguste Rodin samt på studieresor till Tyskland, Nederländerna och Belgien. I Paris kom han att stanna i många år och försörjde sig som ornamentsnidare. Han studerade djuren i Jardin des Plantes (den zoologiska trädgården) och tog starka intryck av Auguste Rodin. Milles slog igenom med ett monument över Sten Sture i Uppsala. Han ställde ut på världsutställningen år 1900 och har senare tillägnats en separatutställning på Tate Gallery i London. Milles var professor i modellering vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Välkända skulpturer på offentliga platser signerade Carl Milles är ”Gustav Vasa”-statyn på Nordiska Museet, ”Orfeusgruppen” utanför konserthuset i Stockholm och ”Poseidonfontänen” i Göteborg. Hans skulpturer är arkaiska i sitt uttryck och ofta utförda i brons eller gips. Som lärare vid Cranbrook Academy utanför Detroit i USA fick han möjlighet att utföra skulpturer åt amerikanska beställare. Regelbundet återvände Carl Milles och hustrun Olga till sitt hem Millesgården på Lidingö, som de skänkte till svenska folket.