230
1267845

Brudtäcke, rya, ca 189-190,5 x 160-164 cm, Hälsingland 1750-tal, rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Mörkbrunmelerad botten med stora polykroma blomrankor. Bred benvit bård med ranka, medaljonger och hjärtan. Fodrad.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och malskador. Sidorna med smärre trampveck och skador.

Tilläggslista

Exportförbud från 20.000 kr och uppåt.

Proveniens

Enligt uppgift kommer ryan från Wallingården i Växbo, Hälsingland. Bonden skall ha hetat Lars Persson som hade tre döttrar och flera söner. Bondfrun skall ha tillverkat en rya till varje dotter som hemgift.
De tre ryorna skall fortfarande finnas kvar:
nr 1 skall finnas på Wallingården
nr 2 gått i arv på mödernet till nuvarande ägaren
nr 3 skall finnas på Kämpens hembygdsgård i Bollnäs
Täcke nr 2: Anna Henriksdotter (född 1733) gifte sig troligen 1757 med klockaren, gästgivaren och sockenskrivaren Hans Altberg (född 1727)
och skall då haft med sig brudtäcket som hemgift.