141
1291565

Dryckeskanna, silver, ostämplad, sannolikt Riga 1600-talets andra hälft.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 210 - 7 990 EUR
6 480 - 8 330 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på tre kulfötter. Liv och lock med heltäckande graverade scener ur historien om den förlorade sonen. Höjd 22 cm, vikt 1692 gram.

Proveniens

Svensk privat samling