267
1288000

Broderade paneler, 4 st., ull på ylle, ca 186-190,5 x 131,5-137 cm per styck, troligen England 1700-tal.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 680 - 6 550 USD
Klubbat pris
230 000 SEK

Varje panel ihopsydd av två våder. Blå botten med polykroma broderier av allegoriska figurer, blommor, djur, avbildade målningar och kinesiskt porslin samt symboler för till exempel det manliga (tranan/storken och tuppen), kvinnliga symboler, hunden som symboliserar trohet och apan som symboliserar kvickhet och humor. Senare foder.

Något slitage och smutsiga, fläckar, skador, lagningar.

Proveniens

Bukowskis auktion, A306, 23-25 september 1936, katalognummer 447, med angiven proveniens "Ur furstliga Lichtensteinska samlingarna”.