293
1318446

Matta, semiantik silke Keshan figural, ca 309-310 x 204,5-207 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Gul botten med polykrom dekor av blommande träd, molnband, hjortar, rovdjur, apor, oxe, harar, fjäril, påfågel, tuppfamilj och andra fåglar. Bred vinröd huvudbård med blomrankor samt omväxlande blå och gula kartuscher med djur, fåglar och blommor. Baksidan med etikett: Nr. 976 "Kashen" Köpt av Hj. H.son Kimberg i Bagdad Dec: 1937.

Abrasher. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydligt skört parti (bryts). Sidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor och fransar, många saknas.

Proveniens

Ur Hj. H:son Kinbergs samling; Lennartsnäs herrgårdsauktion, 9-10/10- 1999, H010:452.