Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
637
1310973

Gudmar Olovson

(Sverige/Frankrike, 1936-2017)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gudmar Olovson

"Skymning"

Signerad Gudmar. Numrerad 2/10. Gjutarstämpel Cire Valsuani. Koncipierad 1975. Mörkpatinerad brons. Höjd 90 cm.

Harald Friberg och Patrice Dubois, "Gudmar Olovson, Sculptor", 2006, jfr annat exemplar avbildad helsida, s. 91.