700
1317221

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 400 - 53 200 EUR
46 300 - 55 600 USD
Klubbat pris
540 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Milles
(Sverige, 1875-1955)

"Paulus bländas"

Signerad Carl Milles. Numrerad Nr 1 och daterad 1949. Koncipierad 1926. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Grönpatinerad brons, höjd 101 cm.

M.P. Verneuil,m "Carl Milles, Sculpteur Suédois", 1929, II, Motivet avbildat Pl. 100-101.
Alfred Westholm, "Milles: en bok om Carl Milles konst", 1950, s. 56, avbildad kat nr. 47.
Henrik Cornell, "Carl Milles - hans verk", SAK, 1957, Motivet omnämnt s. 68-70 samt upptaget i verkförteckningen s. 254 under 1926-1927.
Henrik Cornell, "Milles skönhetsvärld", 1957, nr 19, motivet avbildad på helsida, kat nr 19.
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991. Motivet upptaget i verkförteckningen s. 336.

Paulus bländas
Motivet är Paulus omvändelse då han på sin väg till Damaskus träffades av en kraftig ljusstråle, bländades och föll från hästen. Den dramatiska berättelsen om när han ser Jesus och hans kristna omvändelse skildras i Apostlagärningarna.
Carl Milles skulptur ”Paulus bländas” är en skiss till ett aldrig utfört monument. I arbetet med Folkungabrunnen i Linköping då de båda ryttarbilderna av Paulus och Folke Filbyter tillkom arbetade Milles med varianter på ett gemensamt tema. Liksom Folke Filbyter präglas också ”Paulus bländas” av en kontrastrik rörelse, här ännu våldsammare och mer uttrycksfull och som går igenom hela skulpturen. Milles visar här vilken mästare han var på att skapa ett spänningsmoment i sina verk. När han tog upp hästmotiven under 1920-talet lånade han drag från historiska ryttarframställningar men gjorde det på sitt eget uttrycksfulla sätt. I hans framställningar lyckades han skapa en stark rörelse och balans på samma gång. Den ”Flygande hästen” är ett annat exempel där just djuret och själva rörelsen blir centralt.
Skulptören Carl Milles dominerade svenskt konstliv under stor del av 1900-talet. Han fick flertalet beställningar på monumentala offentliga konstverk som han utförde och som finns placerade framför allt i Sverige och i USA. Under arbetet med Folke Filbyter-monumentet på Stora torget i Linköping intresserar sig Milles för det komplexa rörelsemotivet av ryttare till häst. De problem och lösningar som konstnären då mötte utvecklades till just detta självständigt konstverk, ”Paulus bländas”.

Konstnär