646
1370602

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
88 700 - 133 000 EUR
92 600 - 139 000 USD
Klubbat pris
1 950 000 SEK
Bruno Liljefors
(Sverige, 1860-1939)

Ejdrar på skär.

Signerad Bruno Liljefors och daterad 1912. Duk 73 x 146,5 cm

I Bruno Liljefors omfångsrika produktion intar de panoraman han utförde en speciell ställning. Ordet panorama är grekiska och sätter samman orden pan (helheten, alltet, Guden Pans verkningsfält) och horma (syn) och är precis de begrepp som genomsyrar Bruno Liljefors idémässiga inställning till sin motivvärld. I sina anteckningar skriver konstnären att det ”organiska livet, särskilt djuret, är skapelsens höjdpunkt och rörelse är naturlivets högsta uttryck”.
1894 åkte Liljefors med b.la. Albert Engström, Gustaf Ankarcrona och J.A.G Acke ut till Östra Lagnö i Stockholms norra skärgård. Mötet med den delen av naturen stod i kontrast till det uppländska landskapet som han kände så väl. Denna nya plats krävde nya utmaningar av Liljefors och hans palett fick plötsligt skarpare toner och penseldragen kunde bli friare. Liljefors djurmåleri var starkt förankrad i vetenskaplighet men mötet med skärgården gav konstnären en chans att behålla den naturvetenskapliga observansen och samtidigt utforska ljusmåleriets möjligheter inspirerad av de franska impressionisterna. Auktionens målning visar upp havsbandet och dess liv i en krispig blåtonad palett och det är tydligt att konstnären omsorgsfullt avbildat både fågellivet och vågornas brus.

Konstnär